Uitspraak van de week: De camera's van de buren

De camera’s van de buren

Meer en meer mensen voorzien hun woning van een camera. Is het niet voor beveiliging, dan is het wel voor de deurbel. De Politie heeft zelfs een systeem genaamd ‘Camera in Beeld’ waar burgers en bedrijven vrijwillig hun beveiligingscamera(‘s) kunnen aanmelden.[1]

Toch is het niet zo fijn als je buren een camera hebben opgehangen, die ook op de openbare ruimte of zelf op jouw huis gericht staat. Een buurman in Hendrik-Ido Ambacht was het niet eens met de door de buurvrouw opgehangen camera’s.

Afgelopen week heeft de Rechtbank Rotterdam uitspraak gedaan over de twee beweegbare camera’s, die de buurvrouw had opgehangen.[2] De rechtspraak heeft daarbij voorzin in het volgende plaatje:

 

Wat was er aan de hand?

De buurman zag dat de camera’s vanuit het huis van de buurvrouw door het raam waren gericht op zijn voordeur, zijgevel en voortuin. Zo kon duidelijk worden gefilmd wie in en uit de woning van de buurman ging.

Waarom hingen de camera’s er?

De buurvrouw zei dat ze dat deed om de eigendommen en de tuin te beschermen en bewijs te verzamelen van het pesterige gedrag van de buurman. De buurman zou namelijk in 2022 pakketjes van de mat hebben weggepakt en verdeeld onder de buren. De buurvrouw kon dit alleen niet aantonen en heeft destijds ook geen aangifte gedaan, want ze zou de bestelgegevens al hebben verwijderd.

Daarnaast heeft de buurman volgens de buurvrouw tuinaarde en andere spullen in haar tuin geplaatst. Hij liep ook door haar voortuin. Hij heeft haar eigendommen beschadigt en een of meerdere auto’s voor haar deur geparkeerd.

Ter zitting bleek dit te gaan om de in 2022 omgevallen tuinbank van de buurman. De tuinbank was in de tuin van de buurvrouw terecht gekomen en ‘pas’ na enkele uren weer verwijderd. De buurvrouw stelde tot slot dat zij door de buurman wordt bespied en met een telefoonlichtje wordt beschenen.  

Wat vond de rechtbank?

De redenen voor het ophangen van de camera’s ziet de rechtbank als een beroep op een rechtvaardiging voor het handelen. Aangezien de buurvrouw vervolgens niet kon aantonen dat inderdaad sprake was van de door haar genoemde gedragingen van de buurman, gaat haar verweer niet op. De camera’s moeten volgens de rechtbank binnen 48 uur zijn verwijderd en niet meer terugkomen.

Heeft u of uw buren een camera hangen?

Misschien vraagt u zich nu af of uw eigen camera of die van uw buren wel goed hangt. U kunt nagaan of de camera goed hangt door de richtlijnen van de Autoriteit Persoonsgegevens na te lopen en de instructie van de politie te volgen. De AP geeft de onderstaande vuistregels, die u ook kan vinden op hun website.[3]

Wat mag u filmen met uw camera?

U mag alleen uw eigen bezittingen filmen. Het is niet toegestaan om eigendommen van anderen, zoals het huis of de tuin van uw buren, vast te leggen. Ook de openbare weg, zoals de stoep of parkeerplaatsen, mag u in principe niet filmen. Het is uw verantwoordelijkheid om de camera zo in te stellen dat deze alleen uw eigen terrein filmt. In sommige gevallen is het onvermijdelijk dat een stukje van de openbare weg wordt gefilmd In dat geval moet u de privacy van voorbijgangers zoveel mogelijk beschermen. Houd u aan de volgende regels:

  • Stel de camera nauwkeurig af.
  • Informeer anderen dat er een camera aanwezig is.
  • Bewaar de beelden zo kort mogelijk of helemaal niet.
  • Deel de beelden niet met anderen.
  • Zorg ervoor dat gezichten van voorbijgangers worden geblurd.
  • Beveilig de beelden goed.
  • Respecteer de privacy-rechten van alle personen die gefilmd worden.

 

Auteur

mr. F.C. (Fabian) Verduijn

Gepubliceerd op

23-01-2025

Rechtsgebieden